Hoppa till sidans innehåll
Foto: Jörgen Olsson, Gullabo

Distriktsfinal Skyttiaden 2020

12 JAN 2020 22:30
Under lördagen avgjordes Skyttiaden distriktsfinal i Gullabo segrare i respektive klass från LSi11 till äldsta ståklassen är; Fanny, Tove, Imke, Andrea, Jacob, Ellen, Hannah och Mathias Grattis och lycka till på reg.finalen 1 febr i Rottne.
  • Uppdaterad: 12 JAN 2020 22:30

11 januari 2020 avgjordes skyttiadens distriktsomgång i Gullabo. Genom Jörgen Olsson kan vi glädjande visa upp kort på skyttar som gått vidare till regionsydfinalen. Den finalen avgörs hos Söraby Skf i Rottne 1 februari.

Resultat från lördagens tävling hittas i tävlingskalendern och den som har tillgång till Facebook kan gå in och "gilla" Gullabos sida och hittar där bilder och livevideo från tävlingen. 

För mer information om SmSF Skyttiaden hittar du >> HÄR 

Klass L21

1a  Mathias Sjöström, Vimmberby (saknas på bilden)
2a  Louise Rosell, Algutsrum
3a  Gabriella Johansson, Gullabo
4a  Mathilda Hjelm, Kalmar/Läckerby
5a  Simon Tollstern, Söraby

FOTO: Jörgen Olsson, Gullabo

Klass L17

1a  Hannah Göransson, Sävsjö (saknas på bilden)
2a  Julia Sjögren, Älmhult
3a  Johanna Carlsson, Gullabo
4a  Johanna Andersson, Nässjö (saknas på bilden)
5a  Viktor Johansson, Värnamo (saknas på bilden)
Till vänster ser vi Tony och Benjamin som kom på 6:e resp. 7:e plats


FOTO: Jörgen Olsson, Gullabo

Klass L15

1a   Ellen Mörberg, Nässjö
2a   Josefin Andersson, Nässjö
3a  Thea B Lundgren, Berga
4a  Josefine Ahlm, Söraby
5a  Nora Olsson, Gullabo

FOTO: Jörgen Olsson, Gullabo

Klass L13

1a  Jacob Andersson, Nässjö
2a  Alice Sjöberg, Skillingaryd
3a  Wilma Svensson, Ingelstad
4a  Matilda Berglund, Söraby
5a Anton Ahlm, Söraby

FOTO: Jörgen Olsson, Gullabo

Klass LSi15

1a  Andrea Jirle, Långasjö
2a  Isabella Granlund, Alstermo
3a  Tina Adolfsson, Pelarne
4a  Adam Biskop, Söraby
5a  Gustaw Einefors, Värnamo

FOTO: Jörgen Olsson, Gullabo

Klass LSi13

1a  Tove Pettersson, Karlslunda
2a  Gustav Lindhagen, Ålem
3a  Josefin Kristiansson, Bolmsö
4a  Theo Persson, Ålem
5a  Filippa Björnqvist, Bolmsö

FOTO: Jörgen Olsson, Gullabo

Klass LSi11

Angelica Eriksson, Ålem
Anna Huiskes, Pelarne
Erik Allansson, Skillingaryd
Fanny Sörensson, Söraby
Samuel Hedin, Gullabo 

FOTO: Jörgen Olsson, Gullabo

Lycka till och må fokus, balans, stillahållning och tajming vara med eder när ni tampas om platserna till riksfinalen i regionsfinalen för SKYTTIADEN 1 februari i Rottne. 

Intressantan länkar

Länk till resultat från distriktsomgången, tävlingskalendern  >> HÄR
Länk till regionsfinalen, tävlingskalendern sittande >> HÄR  &  stående >> HÄR
Samtliga resultat från DM & Smålandsmästerskap >> HÄR
Samtilga resultat från Regionsyd mästerskap/finaler >> HÄR

Skribent: Kattis Andersson, SmSF gevär, administratör
Epost: This is a mailto link

Smålands Skyttesportförbund

Förbundsstyrelse 

Förbundsinfo

E-post till:

Förbundsstyrelse

Gevärssektionen

IndTA2

 

 

 

 

 

Logga Skyttegym

 

Sävsjö skyttecenter

 

Smålandsidrotten

Smålandsidrotten

Postadress:
Smålands Skyttesportförbund
Sara Stamnestrø, Högaholmsgatan 1
576 32 Sävsjö

Kontakt:
Tel: 0793341099
E-post: This is a mailto link

Se all info