Hoppa till sidans innehåll

Skyttiadens Distriktsfinal 20160116

23 JAN 2016 18:24
Efter en lång dag i Anderstorps skjuthall stod det klart vilka fem skyttar från varje klass som går vidare till regionsfinal som avgörs i Rottne den 6 februari. Vinnarna i varje klass från yngsta till äldsta: L11 Dexter Dahl Ålem, L13 Jennifer Nordvall Ålem, L15 sitt Ebba Gustavsson Algutsrum, L15 rem Edvin Jeansson Ålem, L15 stå Amanda Carlsson Gullabo, L17 Isabelle Johansson Anderstorp, L20 Mathilda Hjelm Kalmar/Läckeby och L25 Zandra Rosander Anderstorp.
  • Skapad: 23 JAN 2016 18:24

I klasserna L11, L13, L15 sitt, L17 utspelades den största spänningen runt ”femstrecket” där endast tiondelar skilde skyttarna åt för att gå vidare till regions finalen.

I den största klassen L13 var det som det oftas är stor konkurrensen om de fem platserna. Inte mindre än fem skyttar Martin Wilhelsmsson, Lamhult, Johanna Andersson, Söraby, Frida Börjesson, Andrea Jirle, Gullabo och Josefine Ahlm, Söraby sköt 421 poäng där tiondelarna skilde dem åt. Martin med 421,9 p, Johanna 421,7 p och Frida 421,6 p tog sig vidare tillsammans med ettan Jennifer Nordvall, Ålem och tvåan Amanda Berglund, Pelarne. Zandra Rosander, Anderstorp och Josefin Jaktlund, Växjö i L 25 sköt mycket jämt genom hela tävlingen deras inbördes placeringar avgjordes först i de sista skotten med tre tiondelar till Zandras favör.

 

Skyttar till regionsfinalen:

Klass L 11

160116 Skyttiaden SmSDF klass L11 Anderstorp

1 Dexter Dahl Ålem

2 Matilda Berglund Söraby

3 Anton Ahlm Söraby

4 Emma Svalstad Söraby

5 Tufva Salomonsson Rydaholm

 

Klass L 13

160116 Skyttiaden SmSDF klass L 13 Anderstorp

1 Jennifer Nordvall Ålem

2 Amanda Berglund Pelarne

3 Martin Williamsson Lammhult

4 Johanna Andersson Söraby

5 Frida Börjesson Ålem

 

Klass L 15 Sitt

160116 Skyttiaden SmSDF klass L 15 sitt Anderstorp

1 Ebba Gustavsson Algutsrum

2 Arvid Forsberg Lammhult

3 Victor Wideen Vimmerby

4 Lovisa Kvist Tolg

5 Jonathan Gustavsson Söraby 

 

Klass L15 rem

160116 Skyttiaden SmSDF klass L15 rem Anderstorp

1 Edvin Jeansson Ålem

2 Gustav Magnusson Ålem

3 Alicia Näslund Anderstorp

4 Johanna Andersson Nässjö

5 Ebba Pettersson Burseryd

 

Klass L 15 Stå

160116 Skyttiaden SmSDF klass L15 stå Anderstorp

1 Amanda Carlsson Gullabo

2 Albin Möller Mönsterås

3 Hannah Göransson Sävsjö

4 Hanna Mauritzson Berga

5 Viktor Johansson Värnamo

 

Klass L 17

160116 Skyttiaden SmSDF klass L 17 Anderstorp

1 Isabelle Johansson Anderstorp

2 Johanna Carlsson Gullabo

3 Albin Alexandersson Gullabo

4 Elsa Gustavsson Algutsrum

5 Tony Björnsson Värnamo

 

Klass L 20

160116 Skyttiaden SmSDF klass L 20 Anderstorp

1 Mathilda Hjelm Kalmar / Läckeby

2 Mikaela Alexandersson Gullabo

3 Eddie Johansson Värnamo

4 Lucia Terharkel Berga

5 Viktor Eriksson Heige Anderstorp

 

Klass L 25

160116 Skyttiaden SmSDF klass L 25 Anderstorp

1 Zandra Rosander Anderstorp

2 Josefin Jaktlund Växjö

3 Erik Sundqvist Berga

4 Ida Tollsten Söraby

5 Herman Lameksson Berga

 

Samtliga resultat och Smålandsinformation.

 

// Eva Sundqvist, 10m ansvarig SmSDF gevärssektion.

Smålands Skyttesportförbund

Förbundsstyrelse 

Förbundsinfo

E-post till:

Förbundsstyrelse

Gevärssektionen

IndTA2

 

 

 

 

 

Logga Skyttegym

 

Sävsjö skyttecenter

  

Postadress:
Smålands Skyttesportförbund
Kattis Andersson, Skyttegatan 14
343 71 Diö

Kontakt:
Tel: 0709679940
E-post: smaland@skyttesport....

Se all info