Stort grattis till guldmedaljörerna i Berga som segrade och fick sin andra inteckning i VP. Förutom det, är Berga och silvermedaljören Söraby direktkvalificerad till 2018 års final.
-
-
Uppdaterad: 24 APR 2017 21:19
I söndags avgjordes final i Älmhult. Berga segrade, silver till Söraby, Brons till Vänramo och Algutsrum på 4:e plats. Alla lagen fick var sitt peninnigpris med hem till sin förening och medaljer till Berga, Söraby och Vänramo. Fjolårets silvermedaljörer och Kalmar zonens representant, Figeholm respektive Gunnebo fick tyvärr återlämna återbud i sista minut.
Smålandsseriernas final 2017, den tredje upplagan.
Sex föreningar samlas i Älmhult för att skjuta final. Berga Uskf och Figeholms SF som kvalificerat sig till finalen genom sin första och andra plats i fjol utmanas i årets final av Gunnebo Skf, Algutsrums Skf, och Värnamo Skf. Vilken Kronobergsförening som skjuter finalen avgörs på onsdag då sista omgången i Kronobergsserien skjuts.
Segrarna av finalen får en inteckning i vandringspriset. Penningpriser och medaljer väntar också på de främst placerade föreningarna.
Mer information om finalen och länk till livevisning via arrangörens hemsidan: Älmhults Skf
Inteckningar i vandringspriset
2016 Berga Uskf
2015 Anderstorps Skf
// Eva Sundqvist, 10m ansvarig Sm Gevärssektionen.